Leasing używanego samochodu

Leasing samochodu używanego może być równie atrakcyjny i tani, jak auta nowego. Choć wiąże się także z kilkoma ograniczeniami, np.: dotyczącymi maksymalnego wieku pojazdu, który można w ten sposób sfinansować. W naszym kompendium informujemy o procedurach, wymaganiach dotyczących okresu finansowania i pochodzenia pojazdów. Wskazujemy także alternatywne dla leasingu rozwiązania.

Krótko: Używany samochód i leasing

1. Niektóre firmy leasingowe chętnie finansują samochody używane, inne mniej. Dlatego każda z firm ma swoją własną politykę finansowania.
2. Maksymalny wiek pojazdu - większość leasingodawców finansuje samochody max. 4-6 letnie.
3. Auta starsze niż 6 lat jest trudniej wyleasingowac na dobrych warunkach, jednak nadal jest to możliwe.
4. Najlepiej, żeby sprzedający wystawiał pełną fakturę 23% VAT.
5. Dla firmy leasingowej ważne jest także kto jest sprzedającym (najlepiej dealer lub komis) oraz stan techniczny auta (może byc konieczna wycena rzeczoznawcy).
6. Leasing samochodów kupowanych/sprowadzanych z krajów UE jest możliwy.

Spis treści

Maksymalny wiek - jak stary może być pojazd?

Od razu trzeba zaznaczyć, że firmy leasingowe najchętniej finansują samochody nowe. Leasing samochodów używanych to jest bardziej coś, co wymusza na nich rynek - choć są też firmy, które w finansowaniu pojazdów z drugiej ręki dość mocno się wyspecjalizowały. Nie zmienia to jednak faktu, że im nowszy jest samochód, tym łatwiej można go sfinansować poprzez leasing.

 • Większość firm leasingowych finansuje auta maksymalnie 3-4 letnie
 • Kilka kolejnych finansuje dodatkowo także 4-6 letnie
 • Leasing samochodu starszego niż 6-7-letni jest możliwy, ale oferta jest bardzo ograniczona (informacja i link do oferty poniżej)

Wspomniany link: Leasing starszych, nawet 12-letnich samochodów i pojazdów - oferta specjalna

Maksymalny okres leasingu zależy od wieku

Najogólniejszą zasadą w przypadku leasingu jest taka, że wiek pojazdu i okres leasingu nie powinny łącznie przekroczyć 8 lat. Oznacza to, że samochód:

 • roczny, dwuletni i trzyletni - można leasingować maksymalnie przez okres 60 miesięcy
 • czteroletni - można leasingować maksymalnie przez okres 48 miesięcy
 • pięcioletni - można leasingować maksymalnie przez okres 36 miesięcy
 • sześcioletni - można leasingować maksymalnie przez okres 24 miesięcy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to ogólna i najczęściej spotykana zasada. Jest kilku leasingodawców, którzy mają ją bardziej liberalną i maksymalmy wiek + okres wynosi u nich 10 lat, a czasem nawet więcej.

Wysokość wpłaty wstępnej (czynsz inicjalny)

Jeśli chodzi o maksymalną wpłatę, to wynosi ona z reguły 45%, tak jak w przypadku leasingu każdego środka trwałego. Natomiast minimalna możliwa wpłata jest uzależniona od wielu czynników, m.in.:

 • polityki danej firmy leasingowej
 • procedury (uproszczona, standardowa, pełna)
 • wieku przedmiotu leasingu
 • źródła pochodzenia (dostawca) przedmiotu leasingu

Najczęściej, w przypadku leasingu samochodów z drugiej ręki stosuje się czynsz inicjalny na poziomie 10-15%. Mogą być też opłaty mniejsze, ale to w dużej mierze zależy od „czynników” wymienionych powyżej.

„Pochodzenie” samochodu używanego (dostawca)

Podobnie jak w przypadku poprzednich punktów, tak i tu nie ma jednej zasady. Są firmy leasingowe, które mogą leasingować samochód używany, ale tylko jeśli sprzedaje go dostawca najwyższego zaufania, np. autoryzowany dealer. Są też firmy bardziej liberalne, które dopuszczają zakup od komisów, importerów samochodów, a czasem nawet od indywidualnych firm i osób.

Jednak z reguły preferowane jest aby dostawcą był względnie wiarygodny dealer/komis/itp., a nie osoba/firma, która samochód sprzedaje okazjonalnie.

Firmy leasingowe przywiązują dużą wagę do źródła pochodzenia przedmiotu leasingu, gdyż formalnie to one są jego właścicielem. W przypadku jakichkolwiek sporów, wad prawnych i najróżniejszych incydentów na linii dostawca-finansujący wolą mieć do czynienia z jak najbardziej wiarygodną firmą, a nie kimś po kim w każdej chwili może zaginąć ślad.

Dokument zakupu - faktura VAT i faktura VAT marża

Z punktu widzenia leasingu zdecydowanie najlepiej jest poszukiwać samochodu używanego, który sprzedawany jest na pełną fakturę VAT!

Leasing w przypadku faktury VAT-marża teoretycznie również jest możliwy, ale:

 • tylko nieliczne firmy leasingowe realizują takie transakcje
 • koszty finansowania są z reguły wyższe
 • w przypadku chęci skorzystania z leasingu operacyjnego auto stanie się o 23% droższe (konieczność doliczenia VAT do czynszu inicjalnego i każdej raty miesięcznej)

Więc faktura VAT marża niestety często jest zawracaniem głowy, stratą czasu i pieniędzy. Lepiej będzie po prostu znaleźć samochód, który można kupić na podstawie „normalnej” faktury VAT! Chyba, że z jakiegoś powodu wyjątkowo zależy komuś na danym samochodzie, który sprzedawany jest w tak „ułomny” sposób, ale wtedy prawdopodobnie lepiej będzie pomyśleć o kredycie bankowym lub wspomnianej pożyczce leasingowej.

Kiedy możliwa procedura uproszczona?

Oczywiście, tak jak w przypadku samochodów nowych, tak i przy używanych są firmy, które stosują procedury uproszczone. Procedura uproszczona polega na tym, że wystarczy firmie leasingowej przedstawić jedynie dokumenty rejestrowe i dowód osobisty aby móc stać się leasingobiorcą, co jest ważne zwłaszcza w przypadku nowych firm, o krótkiej działalności.

Czy leasingodawca sprawdza stan techniczny auta?

Mitem są powtarzane czasem teorie, że można wskazać firmie leasingowej samochód stojący w komisie X na drugim końcu Polski i ona sprawdzi wszystko za nas. Owszem sprawdzi, ale tylko pobieżnie (poprzez firmę wyceniającą) i nie zrobi tego za darmo.

Część firm leasingowych wykonuje wycenę aut z drugiej ręki poprzez wyspecjalizowane firmy (np.: Dekra). Jednak taka wycena robiona jest na wewnętrzne potrzeby leasingodawców (ocena ryzyka) i nie wnosi zbyt wiele dla klienta - z reguły jest badaniem tego co widać „gołym okiem”, czyli ogólny stan samochodu, badanie grubości powłoki lakierniczej, rozruch silnika itp. Oczywiście jeśli samochód jest powypadkowy i został mało profesjonalnie naprawiony, to może to wyjść. Jednak jeśli został poskładany przez „profesjonalistów”, to z reguły dla rzeczoznawców jest to niewidoczne. Niewidoczne też będą wszystkie usterki, które jest łatwo ukryć. Warto też wspomnieć, że taka wycena, nawet jeśli jest obowiązkowa, jest dość kosztowna - z reguły 300 i więcej złotych i obciąża ona leasingobiorcę, a raczej ewentualnego przyszłego leasingobiorcę.

Podsumowując – najlepiej wybierz leasingodawcę, który nie wymaga wyceny (nie musisz wtedy za nią płacić), a stan pojazdu sprawdź we własnym zakresie.

Leasing auta używanego z zagranicy

Jak wiadomo, za granicą często można znaleźć ciekawe samochody z drugiej ręki. Powstaje pytanie jak takie auta wyleasingować i czy jest taka możliwość. Ogólnie rzecz biorąc możliwości jest kilka – żadna nie jest doskonała, ale można to zrobić na trzy sposoby:

1. Zakup przez firmę leasingową bezpośrednio za granicą

Sposób pierwszy to zakup wskazanego pojazdu przez firmę leasingową bezpośrednio za granicą w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. Taką usługę oferują raczej nieliczne firmy leasingowe. Z reguły jest ona dość kosztowna i długotrwała, ale dość wygodna. Wystarczy wskazać dealera/autohaus, itp. za granicą i konkretny samochód, a pracownicy firmy leasingowej zajmą się resztą. Od biedy nie trzeba nawet jechać na miejsce, żeby samochód obejrzeć.

Jednak wtedy jest to trochę kupowanie kota w worku, chyba, że samochód jest względnie młody i pochodzi z bardzo wiarygodnego źródła. Poza tym z uwagi na kosztowność takiej operacji (zagraniczna wycena, ubezpieczony transport na lawecie, itd.) takie rozwiązanie ma sens tylko przy zakupie i leasingu kosztownych, czyli raczej luksusowych pojazdów. Przy autach kosztujących poniżej powiedzmy 150-200 tys. zł może to nie mieć większego sensu ekonomicznego.

2. Samodzielny zakup za gotówkę, sprowadzenie i leasing zwrotny

Zakup samemu za gotówkę, sprowadzenie, a następnie po opłaceniu akcyzy sprzedaż firmie leasingowej i leasing takiego pojazdu. Jest to rozwiązanie dość wygodne dla kogoś kto ma czas i wiedzę jak samochód znaleźć, zakupić, sprowadzić i odprawić no i przede wszystkim kto ma wolną gotówkę, żeby „zablokować” ją na kilka tygodni - zanim firma leasingowa taki samochód odkupi.

Procedura jest podobna jak przy zwykłym auto leasingu, ale trzeba pamiętać, że jest to przy okazji leasing zwrotny, a ten często wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymogów, np.: wymagana jest wyższa niż normalnie wpłata własna (np.: 25-30%). Jednak to już zależy od konkretnej firmy leasingowej i jej polityki ryzyka.

3. Sprowadzenie za pośrednictwem np.: komisu

Trzeci sposób wydaje się najwygodniejszy, aczkolwiek trzeba będzie „dać komuś zarobić”. Chodzi o znalezienie np. komisu samochodowego, czy też firmy specjalizującej się w sprowadzaniu aut, która kupi wskazany przez nas samochód za granicą, sprowadzi go do Polski, następnie opłaci akcyzę itd. i sprzeda go firmie leasingowej jako polski dostawca, a my go wyleasingujemy. Firma taka oczywiście będzie chciała na tym zarobić, ale ile to już kwestia indywidualnych poszukiwań i negocjacji.

Podsumowując leasing samochodów używanych

Trzeba pamiętać, że im nowszy samochód, z im bardziej wiarygodnego źródła tym łatwiej o dobry i tani leasing. Najistotniejsze, żeby był sprzedawany na podstawie faktury VAT 23%.

Z kolei im starsze auto i im bardziej zagmatwany proces sprzedaży tym będzie trudniej i tym mniejsze będziemy mieli możliwości dobrego i opłacalnego leasingu. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem może być (ale nie musi) kredyt bankowy lub pożyczka leasingowa.

Na koniec zachęcamy do korzystania z Wyszukiwarki Leasingu, która umożliwia uzyskanie wielu dobrych i tanich ofert bezpośrednio od leasingodawców oferujących finansowanie używanych pojazdów.

Sprawy poruszone przez czytelników

Odpowiedzi na pytania i kwestie poruszone przez użytkowników Portalu FmLeasing.pl

Czy można leasingować samochód poleasingowy?

Jak najbardziej istnieje taka możliwość i dość często ma to miejsce. Bardzo często poleasingowe samochody są brane ponownie w leasing. Dotyczy to zarówno sytuacji, kiedy pojazd sprzedawany jest przez osobę lub przedsiębiorcę, który wcześniej go leasingował, a potem wykupił i stał się jego właścicielem, jak i przypadków, kiedy sprzedającym auto jest bezpośrednio firma leasingowa. Finansującym może być dotychczasowy leasingodawca, jak i zupełnie inna firma leasingowa.

Co się stanie jeżeli po czasie okaże się, że sprzedawca samochodu, handlarz był nieuczciwy, np.: nie opłacił akcyzy?

Firmy leasingowe starają się weryfikować uczciwość dostawców, którzy sprzedają auta używane oraz legalność pochodzenia samochodów, w tym fakt uregulowania opłat skarbowych i podatków. Nie oznacza to, że zawsze robią to skutecznie. Ponadto pamiętać należy, że to leasingobiorca ponosi konsekwencje wyboru przedmiotu leasingu.

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.8076923076923 1 1 1 1 1 4.81 (26)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Chcesz dowiedzieć się więcej o leasingu samochodu?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Samochody osoboweLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Wielopoziomowy garaż samochodowyLista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych

Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.


Wypadek dwóch samochodówUbezpieczenie GAP w leasingu

Ile powinno kosztować ubezpieczenie GAP? Gdzie można je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i czy w ogóle warto ubezpieczać samochód?


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Leasing samochodu używanego - wiedza w pigułce >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl