Pytanie dotyczące leasingu

Zdarzają się sytuacje kiedy przedsiębiorca zmuszony jest zlikwidować swoją działalność, rozwiązać lub wyrejestrować spółkę - generalnie zaprzestać prowadzonej działalności gospodarczej w jakiej formie by nie była. Powstaje pytanie co może i powinien zrobić przedsiębiorca, który chce zamknąć firmę, a jednocześnie korzysta z leasingu.

Krótko: Skontaktuj się ze swoim leasingodawcą

Skontaktuj się ze swoim leasingodawcą zanim podejmiesz decyzję o likwidacji działalności. Dzięki temu dowiesz się jakie masz możliwości najkorzystniejszego dla siebie przerwania, zakończenia lub kontynuowania umowy. Kontynuowanie umowy bez poinformowania o fakcie likwidacji działalności jest zazwyczaj poważnym naruszeniem warunków, co może skutkować wypowiedzeniem i odebraniem przedmiotu leasingu.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Zostawić czy wcześniej wykupić?

Jeżeli likwidując działalność przedsiębiorca będzie chciał zwrócić przedmiot leasingu, to umowa zostanie rozliczona w taki sposób, że leasingobiorcy naliczone zostaną wszystkie pozostałe raty leasingowe pomniejszone o dyskonto (zasady wyliczania dyskonta określa OWUL do umowy leasingu). Rozliczenie może być też powiększone o należne prowizje - są one wymienione w Tabeli Opłat i Prowizji finansującego. Wyliczona w ten sposób kwota pomniejszona zostanie o wartość uzyskaną przez leasingodawcę ze sprzedaży zwróconego środka trwałego (lub też zawarcia umowy leasingu z innym leasingobiorcą). Więcej o tym pisaliśmy w Zakończenie umowy leasingu przed czasem.

Inaczej sytuacja będzie wyglądała jeżeli leasingobiorca kończący działalność będzie chciał jednocześnie zachować przedmiot leasingu. Wówczas może zdecydować się na wcześniejszy wykup. Trzeba jednak pamiętać, że przy wykupie są ograniczenia dotyczące minimalnego czasu trwania umowy leasingu. Jeżeli umowa trwa krócej niż 40% okresu normatywnej amortyzacji, to wykup może nastąpić wyłącznie za wartość rynkową. Oznacza to, że np.: samochodów osobowych nie da się wykupić na preferencyjnych warunkach przed upływem 2 lat od zawarcia umowy.

Jednak nawet po tym okresie nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie, na wcześniejszą spłatę leasingu.

Może nie informować?

Dlatego w takich sytuacjach niektórzy z nich decydują się nie informować leasingodawcy o fakcie zakończenia działalności, tylko regulują raty i wykupują przedmiot leasingu jak gdyby nigdy nic. Przestrzegamy jednak, że zatajenie takiej informacji przed finansującym daje mu prawo do wypowiedzenia umowy i odebrania przedmiotu.

Co prawda leasingodawcy nie mają z reguły czasu i zasobów ludzkich i organizacyjnych, żeby pilnować, którzy leasingobiorcy zdecydowali się zrezygnować z prowadzenia działalności, to jednak nie informowanie o tym może być stąpaniem po cienkim lodzie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy sprawdzenie tego typu informacji jest bardzo proste poprzez rejestry przedsiębiorców dostępne on-line.

Wniosek z tego taki, że chcąc zlikwidować działalność najlepiej będzie wcześniej wykupić bądź zakończyć i rozliczyć trwającą umowę leasingu. Czasem będzie to kosztowne, czasem mocno nieopłacalne, ale najczęściej i tak lepsze w sytuacji kiedy przemilczenie może doprowadzić do utraty przedmiotu leasingu.

Zamiana na leasing konsumencki

Niektórzy leasingodawcy umożliwiają także zamianę leasingu wziętego na firmę na leasing konsumencki bądź inną formę, która pozwala na kontynuowanie spłaty rat jako osoba prywatna. Więcej na ten temat: Czy możliwa jest zmiana leasingu firmowego na konsumencki i odwrotnie?

Leasing a zawieszenie działalności

Dla niektórych przedsiębiorców lepszym rozwiązaniem od likwidacji będzie zawieszenie działalności. Możliwe jest ono na okres od 30 dni do maksymalnie 2 lat. Jeżeli umowa leasingu została zawarta przed zawieszeniem działalności, to możliwe jest jej kontynuowanie także w okresie zawieszenia. Opisujemy, jak wygląda to w praktyce, tj. czy konieczne jest poinformowanie leasingodawcy oraz jaki wpływ ma zawieszenie na odliczenia podatkowe PIT i VAT od leasingu. Więcej w artykule: Leasing a zawieszenie działalności

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.8571428571429 1 1 1 1 1 4.86 (7)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Mam leasing, ale chcę zawiesić lub zlikwidować działalność >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Osoby fizyczne prowadzące działalność lub wspólnicy w spółce cywilnej mogą wykupić przedmiot leasingu (najczęściej auto osobowe) prywatnie i dzięki temu uniknąć podatku przy jego dalszej odsprzedaży.


Nożyce przecinające wstęgęSkrócenie umowy leasingu. Jakie są koszty?

Niektórzy w pogoni za jak najniższą ratą decydują się na najdłuższy okres leasingu, planując za jakiś czas spłacenie wszystkich rat przed czasem. To niekoniecznie dobre rozwiązanie.


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl